+48 (18) 442 93 67
antocel@vp.pl
33-335 Nawojowa, Żeleźnikowa Wielka 91
Ekologia
Aktualnie jesteś tutaj: Strona Główna Ekologia
A A A

Pierwotnie, przed osadzeniem się tutaj ludzi cały Beskid Sądecki porastały lasy. W górach głównie była to buczyna karpacka, w której dominował buk zwyczajny, domieszkę tworzyła jodła pospolita i jawor. Tylko w niektórych miejscach ostały się fragmenty tej niezmienionej przez działalność człowieka pierwotnej puszczy. Jawory są już rzadkie, jednak dawniej musiały występować znacznie częściej. Świadczą o tym pochodzące od jawora liczne nazwy geograficzne, nawet w takich miejscach, gdzie obecnie w ogóle już nie ma tego gatunku. Buka jednak ostało się jeszcze sporo, dawniej bowiem uważano go za drzewo nieprzydatne do celów budowlanych. Fragmenty buczyny karpackiej chronione są w kilku rezerwatach. Wycięte lasy zalesiano potem drzewami iglastymi, głównie świerkiem, który w reglu dolnym jest gatunkiem wprowadzonym przez człowieka. Za naturalne drzewostany świerkowe uważa się tylko świerkowe lasy w szczytowych partiach Radziejowej, Złomistego Wierchu i Wielkiego Rogacza. Nad potokami i rzekami występują łęgi, a na stromych skarpach nad Popradem i Dunajcem niewielkie grądy. Wielką rzadkością jest zachowany naturalny fragment lasu lipowego, chroniony w rezerwacie przyrody Las Lipowy Obrożyska.

Pomimo wielowiekowego osadnictwa region cechuje stosunkowa duża lesistość. Z wyjątkiem niżej położonych terenów sąsiadujących z miejscowościami, raczej mało jest tutaj polan i łąk w porównaniu z okolicznymi pasmami gór. Duże zasługi w ochronie lasów ma hrabia Adam Stadnicki – dawny właściciel tych terenów.

Różnorodność gatunkowa roślin jest dość duża. Ciekawostką jest występowanie większej liczby gatunków górskich, niż w sąsiednim i położonym bardziej na północ Beskidzie Wyspowym. Z rzadkich w Polsce roślin stwierdzono występowanie m.in. takich gatunków, jak: dwulistnik muszy, głodek żółty, goździk pyszny, irga czarna, kokorycz żółtawa, koniczyna pannońska, kręczynka jesienna, oman plamisty, ostrożeń dwubarwny, ostrożeń głowacz, pierwiosnek omączony, podejźrzon rutolistny, prosienicznik plamisty, przetacznik pokrzywolistny, przewiercień długolistny, turzyca zgrzebłowata, wiechlina styryjska, wyblin jednolistny, zaraza macierzankowa.

Ubój

Oferujemy profesjonalny ubój mięsa wołowego gwarantując uzyskanie mięsa najwyższej jakości!

Skup bydła

Prowadzimy skup bydła na terenie całej Polski - jednak uwzględniamy tylko te obszary, które są nieskażone przemysłem.

Transport bydła

Dysponujemy własnym wyspecjalizowanym transportem, którym dowozimy wyroby do kontrahentów.

Sprzedaż mięsa

W sklepie firmowym w siedzibie firmy oferujemy sprzedaż mięsa krów, jałówek oraz buhajów

Żywność czysta ekologicznie

Mięso z terenów czystych ekologicznie.
Firma zlokalizowana w sercu Beskidu Sądeckiego

Zobacz szczegóły
Krótko o nas

Firma ANTOCEL położona jest na południu Polski (Beskid Sądecki). Co sprawia, że nasza działalność ma znamiona "czystej ekologicznie". Istniejemy na rynku od ponad 15 lat. Specjalizujemy się w produkcji mięsa wołowego oraz ćwiertuszy wołowych z krów, buhajów oraz jałówek.

Nasza Oferta
Rozbiórka mięsa
Skub bydła
Transport bydła
Sprzedaż mięsa
Kontakt z Nami
33-335 Nawojowa,
Żeleźnikowa Wielka 91
Telefon: +48 (18) 442 93 67
E-mail: antocel@vp.pl
Fax: +48 (18) 442 93 67
Godziny pracy

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 6 dni w tygodniu, zapraszamy do kontaktu

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 17:00
Sobota
9:00 - 13:00
Niedziela
nieczynne